Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2015-09-01 U POSJETI UŽIČANINU SLOBODANU JOVANOVIĆU KOJI JE 1961. GODINE PREDAO TITU ŠTAFETU MLADOSTI
Štafeti mladosti na stadionu JNA To je najznačajniji trenutak u mom životu Slobodanov otac Simo, obućarski radnik, poginuo je u bici na Kadinjači Štafetu mladosti nosili su najpoznatiji sportisti i umjetnici
Dan - novi portal
Je­dan od naj­zna­čaj­ni­jih do­ga­đa­ja u biv­šoj Ju­go­sla­vi­ji u pe­ri­o­du do 1980. go­di­ne bi­lo je no­še­nje šta­fe­te mla­do­sti i nje­na pre­da­ja Jo­si­pu Bro­zu na nje­gov ro­đen­dan, 25. ma­ja, na ma­sov­noj sve­ča­no­sti na sta­di­o­nu JNA, u pri­su­stvu ne­ko­li­ko de­se­ti­na hi­lja­da gra­đa­na i pred TV ka­me­ra­ma. Ovu pa­li­cu ko­ja je bi­la „iz­raz lju­ba­vi mla­de ge­ne­ra­ci­je pre­ma Ti­tu“ i ko­ja je na svom pu­tu do Be­o­gra­da pro­la­zi­la sko­ro či­ta­vom Ju­go­sla­vi­jom – od Var­da­ra pa do Tri­gla­va, no­si­li su mla­di, mu­škar­ci i dje­voj­ke svih stru­ka, za­ni­ma­nja i na­rod­no­sti – po­ljo­pri­vred­ni­ci, uče­ni­ci, stu­den­ti, me­ta­la­ci, voj­ni­ci i po­li­caj­ci i nji­ho­ve star­je­ši­ne. Da je taj do­ga­đaj pre­ra­stao u kult, go­vo­ri i po­da­tak da je u jed­nom tre­nut­ku do­šlo do „po­pla­ve“ lo­kal­nih šta­fe­ta i da ih je iz­ra­đe­no i no­še­no oko 20.000 ko­ma­da. Je­di­no je sa­ve­zna šta­fe­ta pre­da­va­na Ti­tu, dok su osta­le, lo­kal­ne, no­še­ne u isto vri­je­me ka­da i sa­ve­zna, uglav­nom uru­či­va­ne lo­kal­nom op­štin­skom ru­ko­vod­stvu.
Ide­ja za iz­ra­du šta­fet­ne pa­li­ce po­te­kla je 1945. go­di­ne od omla­di­ne Kra­gu­jev­ca. Već pr­ve go­di­ne šta­fe­tu je no­si­lo 12.500 mla­dih lju­di ko­ji su, ša­lju­ći po­zdra­ve Jo­si­pu Bro­zu za nje­gov ro­đen­dan, pre­tr­ča­li 9.000 ki­lo­me­ta­ra. Pr­vu šta­fe­tu mla­do­sti Ti­to je pri­mio u Za­gre­bu, a za­tim, sve do 1956. go­di­ne, pri­mao ih je pred Be­lim dvo­rom u Be­o­gra­du, na­kon sve­ča­nog do­če­ka šta­fe­te na Tr­gu re­pu­bli­ke. Na Ti­to­vu ini­ci­ja­ti­vu 1957. go­di­ne taj do­ga­đaj je pro­gla­šen za Dan mla­do­sti, pa se šta­fe­ta uru­či­va­la na ve­li­čan­stve­nom sle­tu mla­do­sti na sta­di­o­nu JNA.
Na Dan mla­do­sti, 25. ma­ja 1961. go­di­ne, da­kle pri­je 54 go­di­ne, šta­fe­tu je Jo­si­pu Bro­zu, na sle­tu na sta­di­o­nu JNA u Be­o­gra­du pre­dao Uži­ča­nin Slo­bo­dan Jo­va­no­vić, ta­da dva­de­se­to­go­di­šnjak, mlad i ener­gi­čan rad­nik u Pred­u­ze­ću „Pr­vi par­ti­zan“. Ni­je on ta­da slu­čaj­no oda­bran za no­si­o­ca šta­fe­te mla­do­sti. U ovom gra­du se, 4. ju­la 1961. go­di­ne, odr­ža­va­la cen­tral­na pro­sla­va Da­na bor­ca. Sla­vi­la se dva­de­se­to­go­di­šnji­ca po­čet­ka bor­be pro­tiv oku­pa­to­ra ko­ju su po­ve­le par­ti­zan­ske je­di­ni­ce oku­plje­ne oko KPJ. Bi­la je to jed­na od naj­ve­ćih pro­sla­va u isto­ri­ji no­ve Ju­go­sla­vi­je. Za tu pri­li­ku za­vr­še­na je grad­nja Tr­ga par­ti­za­na u Uži­cu i okol­nih stam­be­nih zgra­da sa ne­ko­li­ko sto­ti­na sta­no­va ko­ji su opre­mlje­ni za pri­hvat go­sti­ju iz či­ta­ve ze­mlje. U Uži­cu je čak or­ga­ni­zo­va­na i sa­ve­zna rad­na ak­ci­ja sa za­dat­kom da se no­vo­i­zgra­đe­ni objek­ti na Tr­gu par­ti­za­na do­ve­du u pot­pu­ni red.
Ti­to je do­šao u Uži­ce „pla­vim vo­zom“, ali „Ći­rom“, uza­nim ko­lo­si­je­kom pre­ko Gor­njeg Mi­la­nov­ca, Čač­ka i Po­že­ge. Ta­da je ot­kri­ven i nje­gov spo­me­nik na Tr­gu par­ti­za­na, rad hr­vat­skog umjet­ni­ka Fra­na Kr­ši­ni­ća, ko­ji je tri de­ce­ni­je ka­sni­je uklo­njen i smje­šten u dvo­ri­šte Na­rod­nog mu­ze­ja u Uži­cu. U pri­grad­skom na­se­lju Kr­ča­go­vo iz­gra­đe­na je za tu pri­li­ku cen­tral­na tri­bi­na is­pred ko­je se 4. ju­la 1961. oku­pi­lo oko 200.000 gra­đa­na. Na tri­bi­ni su se na­la­zi­le naj­i­stak­nu­ti­je lič­no­sti ta­da­šnje Ju­go­sla­vi­je, a na mi­tin­gu je go­vo­rio Jo­sip Broz Ti­to.
Re­por­ter li­sta „Dan“ bio je u po­sje­ti Slo­bo­da­nu Jo­va­no­vi­ću, ti­hom i ne­na­me­tlji­vom pen­zi­o­ne­ru i pi­tao ga ka­ko je iza­bran da te 1961. pre­da Ti­tu šta­fe­tu.
– Tre­ba­lo je da to bu­de omla­di­nac iz Ti­to­vog Uži­ca, i da bu­de vr­šnjak re­vo­lu­ci­je. Moj otac Si­mo, obu­ćar­ski rad­nik, po­gi­nuo je na Ka­di­nja­či, a se­stra Mi­le­sa je iz gim­na­zi­je oti­šla u rat. Da­kle, taj omla­di­nac ko­ji na sta­di­o­nu no­si šta­fe­tu, i pre­da­je je Ti­tu, bio je par­ti­zan­sko di­je­te. U Be­o­grad, u Cen­tral­ni ko­mi­tet na­rod­ne omla­di­ne Ju­go­sla­vi­je, upu­će­na su tri pred­lo­ga, ali su od­lu­či­le te okol­no­sti. To je bio osnov­ni mo­tiv u iz­bo­ru – pri­ča Slo­bo­dan Jo­va­no­vić, do­da­ju­ći da je on ta­da ra­dio kao me­ta­lo­stru­gar u Na­men­skoj u pred­u­ze­ću „Pr­vi par­ti­zan“, i da ga je pred­lo­ži­la omla­din­ska or­ga­ni­za­ci­ja.
Slo­bo­da­nov otac je imao obu­ćar­sku rad­nju u Uži­cu sa pet-šest rad­ni­ka i svi su bi­li čla­no­vi Ko­mu­ni­stič­ke par­ti­je. Prak­tič­no, ka­že Slo­bo­dan, to je bi­la par­tij­ska će­li­ja, pa je iz­bor za no­si­o­ca šta­fe­te shva­tio i kao pri­zna­nje či­ta­voj po­ro­di­ci i oče­vim rad­ni­ci­ma. I on je, kao omla­di­nac, bio ak­ti­van u „Pr­vom par­ti­za­nu“, pa su ga svi po­dr­ža­li u kan­di­da­tu­ri za no­si­o­ca šta­fe­te. U pr­vi mah, ka­da mu je sa­op­šte­no da će on Ti­tu pre­da­ti šta­fe­tu, ni­je znao ka­ko da re­a­gu­je. Za Slo­bo­da­na Jo­va­no­vi­ća to je bi­lo ne­što sa­svim ne­stvar­no.
– Oba­vi­je­šten sam 15 da­na pri­je sle­ta, i od­mah su me po­sla­li u Be­o­grad, u CK omla­di­ne, na pri­pre­me. Na­u­čio sam na­pa­met tekst na jed­noj ku­ca­noj stra­ni ko­ji tre­ba da iz­go­vo­rim, ali na ge­ne­ral­noj pro­bi, dan ra­ni­je, kik­sao sam. Us­tr­čao sam sta­zom od trav­na­tog te­re­na do sve­ča­ne lo­že, ali ka­da je tre­ba­lo da iz­go­vo­rim tekst, valj­da od uz­bu­đe­nja, za­bo­ra­vio sam ga. Ni ri­ječ ni­sam pro­go­vo­rio, u tom tre­nut­ku film mi se pre­ki­nuo. Svi su me hra­bri­li, pri­ča­li da će sju­tra bi­ti bo­lje, i ta­ko je i bi­lo. Pri­mio sam u ru­ke šta­fe­tu ko­ja je na­kon ula­ska na sta­di­on pr­vo no­še­na atlet­skom sta­zom, kre­nuo sam vi­se­ćim mo­stom u bi­je­loj gim­na­stič­koj odje­ći, i za­u­sta­vio se na ma­lom pla­tou is­pred Ti­ta. Tre­ba­lo je – pri­ča Slo­bo­dan – da sto­jim je­dan mi­nut, ka­ko bih se iz­du­vao, ali on­da po­mi­slim: „Ti­to sto­ji i če­ka, svi če­ka­ju. I po­sli­je de­se­tak se­kun­di uzmem va­zduh i poč­nem. Stra­ha i tre­me je ne­sta­lo, i tekst sam iz­go­vo­rio bez za­sto­ja i bez ika­kve gre­ške.”
Ti­to je pri­mio šta­fe­tu iz ru­ku Uži­ča­ni­na Slo­bo­da­na Jo­va­no­vi­ća, sa­slu­šao nje­go­ve po­zdrav­ne ri­je­či u ime mla­dih či­ta­ve Ju­go­sla­vi­je, a za­tim se na­geo, za­gr­lio ga, pri­vu­kao se­bi i po­lju­bio. Slo­bo­dan se vra­tio na­zad, na te­ren, gde ga je sa bu­ke­tom nar­ci­sa če­ka­la užič­ki pr­vo­bo­rac Stan­ka La­ko­vić.
Na pri­je­mu u Be­lom dvo­ru Ti­to je Slo­bo­da­nu Jo­va­no­vi­ću po­klo­nio zla­tan sat sa po­sve­tom, ko­ji i da­nas bes­pre­kor­no ra­di. U me­đu­vre­me­nu, Slo­bo­dan je za­vr­šio Sred­nju teh­nič­ku a za­tim i Vi­šu teh­nič­ku ško­lu, ali je sve do pen­zi­o­ni­sa­nja ostao u Na­men­skoj u „Pr­vom par­ti­za­nu“. Raz­go­va­ra­li smo na Tr­gu par­ti­za­na u Uži­cu, pa ovaj ugled­ni i po­što­va­ni Uži­ča­nin ni­je pro­pu­stio pri­li­ku da pro­ko­men­ta­ri­še i ukla­nja­nje Ti­to­vog spo­me­ni­ka sa tog tr­ga:
– To je po­ku­šaj bri­sa­nja Ti­ta i par­ti­zan­skog po­kre­ta iz isto­ri­je Ju­go­sla­vi­je. Za­što se to ra­di. Ho­će­mo li do­ći u si­tu­a­ci­ju da nam se ne­ke ge­ne­ra­ci­je su­tra pi­ta­ju da li se Ka­di­nja­ča stva­r­no do­go­di­la. Ili je iz­mi­šlje­na.
Šta­fe­tu mla­do­sti su pre­da­va­li Jo­si­pu Bro­zu i is­tak­nu­ti po­je­din­ci. Šta­fe­tu mu je 1965. go­di­ne pre­dao Mi­ro­slav Ce­rar, naj­bo­lji gim­na­sti­čar svih vre­me­na sa pro­sto­ra Ju­go­sla­vi­je, a dvi­je go­di­ne ka­sni­je, 1967, Mi­ka Tri­pa­lo, pred­sjed­nik Cen­tral­nog ko­mi­te­ta na­rod­ne omla­di­ne Ju­go­sla­vi­je. Do 1979. go­di­ne šta­fe­tu mla­do­sti su u dva na­vra­ta Ti­tu pre­da­li omla­din­ci iz Cr­ne Go­re. Mom­či­lo Kne­že­vić, uče­nik iz Plje­va­lja, pre­dao je šta­fe­tu 1963, a Vje­ra Be­go­vić, stu­dent­ki­nja iz Ti­to­gra­da, pre­da­la je 1975. go­di­ne. Isti­na, u ne­kim do­ku­men­ti­ma se spo­mi­nje da je šta­fe­tu Ti­tu pre­dao i Mi­o­drag Stru­njaš, uče­nik iz Plje­va­lja. Po­sled­nju šta­fe­tu na sta­di­o­nu JNA Ti­tu je, 1979, pre­da­la Sa­nja Hi­se­ni, stu­dent­ki­nja iz Pri­šti­ne. Ka­da je Ti­to pre­mi­nuo, 4. ma­ja 1980. go­di­ne, šta­fe­ta mla­do­sti se za­te­kla na pu­tu po Hr­vat­skoj. Ta­da je pre­ki­nu­la svoj put i po­lo­že­na je na Ti­tov odar u Skup­šti­ni SFRJ u Be­o­gra­du. Od te go­di­ne šta­fe­tu je pri­mao pred­sed­nik omla­di­ne Ju­go­sla­vje.
Ova ma­ni­fe­sta­ci­ja oda­no­sti Jo­si­pu Bro­zu od 1945. do 1957. go­di­ne no­si­la je na­ziv „Ti­to­va šta­fe­ta“, od 1957. do 1980. „Dan mla­do­sti“, a do 1988. „I po­sle Ti­ta – Ti­to“. U tom pe­ri­o­du, 1986, šta­fe­tu mla­do­sti do cen­tral­ne tri­bi­ne na sta­di­o­nu JNA no­si­li su is­ta­ki­nu­ti ju­go­slo­ven­ski ru­ko­me­ta­ši Ve­se­lin Vu­jo­vić i Sve­tla­na Ki­tić. Po­sled­nji slet na sta­di­o­nu JNA odr­žan je 1988. go­di­ne. Za­ni­mlji­vo je da je u or­ga­ni­za­ci­ji Da­na mla­do­sti i ču­ve­nog sle­ta na sta­di­o­nu JNA uče­stvo­vao i po­zna­ti re­di­telj Pa­o­lo Ma­đe­li, i da je 1986. i 1987. go­di­ne pred­sjed­nik ži­ri­ja za oda­bir sce­no­gra­fi­je za ovu sve­ča­nost bi­la Vi­da Og­nje­no­vić. U Mu­ze­ju sa­vre­me­ne umjet­no­sti u Be­o­gra­du da­nas se ču­va 22.000 šta­fet­nih pa­li­ca, za­jed­no sa onim ko­je su uru­či­a­ne Ti­tu, a is­pred sta­di­o­na JNA (da­nas sta­di­o­na FK Par­ti­zan) po­sta­vljen je i bron­za­ni spo­me­nik no­si­o­ci­ma šta­fe­te.
Dan mla­do­sti se da­nas pro­sla­vlja u Sa­ra­je­vu, Tiv­tu, Ku­mrov­cu, No­vom Sa­du, Su­bo­ti­ci i Be­o­gra­du.
Sve­ti­slav Ti­ja­nić

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"